Homályosan látok

Orvos válaszol rovat
Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!

Már egy jó ideje homályosan látom a távoli tárgyakat. Közelre továbbra is tisztán. Ez a távoli homályosság is változó: néha messzebbi tárgyakat is látom (le tudom olvasni egy távolabbi kocsi rendszámát) néha ez a távolság lerövidül. Voltam szemészeten, ahol kitágították a pupillámat, és a tábláról kellett leolvasni a betűket. Kitágítás után láttam az alsó betűket is. Erre azt a választ kaptam, hogy nincs szükségem szemüvegre. Elvégeztek még további gépi vizsgálatokat, szemnyomás mérést stb. és mind jónak bizonyult. Viszont a problémám még mindig valós.
Emellett néha úgy ébredek, hogy ki van száradva a szemem, szúr, rossz kinyitni. Ez annak tudható be, hogy sokat kell gép előtt ülnöm. A fényre is érzékenyebb vagyok, hunyorgok a szabadban, erős napfényben még jobban, sokat kell pislognom. Télen, ha nem borús az idő és hó is van, napszemüveg nélkül nem tudom nyitva tartani a szemem.
Mit lehet ilyenkor tenni, ha szemészeten azt mondták, nem kell szemüveg, mert jók az eredmények?
2012. 02. 09. | 18:51

Kedves Kérdező!
Panaszai hátterében valószínűleg a száraz-szem tünetegyüttes áll.
Napjainkban szemünk sajnos fokozott igénybevételnek van kitéve. A nap nagy részében a monitort nézi, egész nap szinte egy távolságra fókuszál. Ezt a szem sajnos csak fokozott izommunkával tudja biztosítani, ami szemfáradtságot okoz. Másik probléma, hogy a monitor előtt ülők bizonyítottan kevesebbet pislognak.
A könny feladata egyrészt a külső törőfelszínnek, a szaruhártyának a nedvesen tartása, másrészt a kórokozók elleni védekezés. Ha nincs megfelelő mennyiségű és minőségű könny a szemben, akkor a látás minősége sem lesz megfelelő.
A szemszárazság jellemző tünetei között szerepel a viszkető, szúró, égő vagy az ún. idegentest-érzés, a homályos látás, a túlzott fényérzékenység (amikre Ön is panaszkodik), illetve a szem kivörösödése.
Első körben műkönny használata lenne javasolt. Manapság már sokféle nedvesítő csepp kapható, amelyek nem vénykötelesek, így a patikákban, optikákban elérhetőek. Mindenkinek más-más típusú csepp válik be, ezért jó, ha többfélét is kipróbál. Érdemes magas viszkozitású, tartósítószerektől mentes műkönnyet választani, ami felbontást követően is sokáig eláll.
Ezen kívül amik még segíthetnek:
A monitort ajánlott úgy elhelyezni, hogy ne szemmagasságban legyen a képernyő, mert így még kevesebbet pislogunk. Érdemes olyan fényforrást alkalmazni, ami a szemet és a monitort nem világítja meg, és nem túl erős a fénye. A fűtés-szezonban ha száraz a belső levegő, akkor párologtatni is érdemes.
A monitort el lehet látni tükröződés elleni szűrővel, és hasznos lehet a számítógépes szemüvegeken található antireflex bevonat, valamint színezett szemüveglencsék használata is. Ezek nem dioptriás kivitelben is elkészíthetőek.
Időnként iktasson be szüneteket, álljon fel a géptől, fókuszáljon más távolságokra is, és figyeljen oda a folyadékbevitelre is.

Orvosszakértő 2012. 02. 12. | 10:51
Szóljon hozzá!
Kommentezéshez lépjen be, vagy regisztráljon
close